تحریم‌های آمریکا با خروج از لیست سیاه FATF برداشته نمی‌شود/ لاریجانی یک نشست هم برای قانونگذاری داخلی نگذاشت

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تحریم‌های آمریکا با خروج از لیست سیاه FATF برداشته نمی‌شود، گفت: لاریجانی حتی یک نشست هم برای قانونگذاری داخلی نگذاشت، در حالی که هفت نشست برای کنوانسیون‌های FATF برگزار کرد.

سیدحسین نقوی حسینی اظهار کرد: زمانی که با تحریم‌های ۶ قطع‌نامه شورای امنیت روبه‌رو شدیم و یکی شد، با طرف‌های غربی وارد مذاکره شدیم؛ در نهایت طرف مقابل اعلام کرد که اگر به یک توافق برسید مشکلات برطرف شده و روابط ایران با کشورهای دیگر عادی سازی می‌شود.

وی ادامه داد: همان زمان اعلام کردیم که این گفت‌وگو‌ها و مذاکرات هیچ انتفاعی برای ما ندارد و در نهایت فقط تعهدات ما بیشتری می‌شود و طرف مقابل هیچ تعهدی به ما نمی‌دهد؛ ولی باز هم در نهایت دیدیم که نظام بانکی دنیا با ما کار نمی‌کند.

* FATF منشور یکسانی برای توافق با همه کشورها ندارد

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وقتی مذاکرات به نتیجه نرسید، از طرف مقابل اعلام شد کهFATF  را برطرف کنید تا مشکلات مالی برطرف شود و به همین دلیل نیز دولت وزیر اقتصاد وقت را به FATF فرستاد و تمام تواقفات را قبول کرد.

نقوی خاطرنشان کرد: FATF منشوری ندارد که طبق آن با همه کشورها به یک شکل توافق کند و با هر کشور به تناسب با خود آن کشور توافق می‌کند و به ما نیز ۴۱ بند داد که طیب‌نیا، وزیر وقت نیز آن را قبول کرد.

وی گفت: با آن توافق ما از لیست سیاه خارج شدیم، ولی در حالت تعلیق قرار گرفتیم و تحریم‌ها از ما برداشته نشد و بعد از اینکه ما مجدد اعتراض کردیم، گفتند که با چهار لایحه باید توافق کنید در غیر این صورت در حالت تعلیق باقی می‌مانید که سه لایحه آن تأیید شد.

*اگر از لیست سیاه FATF خارج شویم، باز هم تحریم‌های آمریکا برداشته نمی‌شود

نماینده شهرستان‌های قرچک، ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در سال ۱۳۹۴، قانونی را با عنوان قانون تأمین مالی و پولی با تروریسم تأیید کرده‌ایم و در آن بندی داریم که FATF آن را قبول نکرده است و مجدد در مجلس بیان شد و باز هم طرف مقابل مذاکرات قبول نکرد.

نقوی‌حسینی افزود: در خلال کنوانسیونی که برای این تشکیل شده بود، دو مورد پیش آمد که نخستین آن آمریکا از برجام خارج شد و از سوی دیگر نیز، خدمت رهبر معظم انقلاب اسلامی رسیدیم که ایشان فرمودند که به‌جای اینکه کنوانسیون‌های غربی که ابتدا و انتهای آن مشخص نیست را قبول کنید، خودتان کنوانسیون مشخصی را بنویسید و عضویت کنوانسیون‌های غربی را قبول نکنید.

وی تصریح کرد: تحریم‌های ثانویه آمریکا فوق FATF است و اگر از لیست سیاه FATF خارج هم شویم، باز هم تحریم‌های آمریکا برداشته نمی‌شود.

*کشورهای دوستمان به دلیل تحریم‌های ثانویه آمریکا از ایران نفت نمی‌خرند

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: خرید نفت از ما مخالف FATF نیست، ولی اینکه عراق، چین و هند از ما نفت نمی‌خرند در صورتی که به نظام بانکی و پولی ربطی ندارد، دلیلش آن است که تحریم ثانویه آمریکا این را در نظر گرفته و اعلام کرده است که برخورد شدید با آن کشورها می‌کند؛ به همین دلیل کشورهای دوستمان نیز این خرید و فروش را انجام نمی‌دهند.

نقوی‌حسینی خاطرنشان کرد: کشورهای دیگر از آمریکا می‌ترسند، هر چند که با ما دوست هستند؛ به همین دلیل تحریم‌های آمریکا را اجرا و ما را رها می‌کنند؛ استدلال ما این است که با توجه به شرایط این کنوانسیون نه تنها سودی برای ما ندارد، بلکه برای ما نیز ضرر دارد.

وی با بیان اینکه عضو کنوانسیون شدن یعنی اینکه دست ما را در پوست گردو می‌گذارند، اضافه کرد: لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی حتی یک نشست برای تحقق فرمایش رهبر معظم انقلاب در خصوص قانونگذاری داخلی در موضوعات مربوط به کنوانسیون‌ها نگذاشت، اما برای رأی آوردن کنوانسیون‌های FATF حداقل هفت نشست در مجلس شورای اسلامی برگزار کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *