ورامین قابلیت کشت ۳هزار نوع کاکتوس را دارد/ به‌دنبال کشت خانگی هستیم

تولیدکننده کاکتوس ورامینی گفت: در سطح شهرستان ورامین می‌توانیم تمام ۳هزار گونه کاکتوس را تولید کرده و همچنین اقدام به عرضه در سطح کشور و صادرات به دیگر کشورها اقدام کنیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ورامین ما: سعید زواره محمدی رئیس مجتمع کاکتوس‌کده روستای محمدآباد اظهار کرد: یک سال است که گلخانه‌ای به متراژ ۴۰۰ متر در زمینه کاکتوس در روستای محمدآباد راه‌اندازی کرده‌ام و قبل از آن نیز هفت سال در منزل در زمینه کاکتوس شروع به کار کرده‌ام.

وی افزود: بعد از اینکه فعالیت خود را در این گلخانه آغاز کردیم به این نتیجه رسیدم که می‌توانیم کار کردن در خانه را به دیگران نیز آموزش دهیم تا با این کار بتوانیم ایجاد اشتغال در منزل را نیز افزایش دهیم زیرا خانم‌های روستایی از قدیم همپای مردهایشان کار می‌کردند و به همین دلیل نیز برای انجام کارهای کشاورزی در خانه علاقه شدیدی نشان دادند.

محمدی با بیان اینکه کلاس‌های آموزشی را در روستاهای گوناگون ورامین داشته‌ایم، تصریح کرد: در نظر داریم که بانوان روستایی گلخانه‌های کوچک زیر ۱۰۰ متر را داشته باشند و در این گلخانه‌ها انواع کاکتوس را پرورش دهند تا با این کار درآمدزایی نیز داشته باشند.

این تولید کننده ورامینی اظهار داشت: به این نتیجه رسیده‌ایم که می‌توانیم در خصوص فروش محصول نیز با بانوان تولید کننده نیز همکاری بسیار خوبی داشته باشیم زیرا طی سال‌های گذشته توانسته‌ایم بازاریابی خوبی داشته باشیم و محصولات بانوان روستایی را نیز همراه محصولات خودمان به فروش می‌رسانیم.

وی تصریح کرد: روستائیان قشر ضعیفی هستند که مسؤولین امر باید جهت ساخت این گلخانه‌ها از بانوان روستایی حمایت کنند تا با این اقدام هم علاقه این بانوان روستایی اجرایی شده و همچنین درآمدزایی برای بانوان صورت گیرد.

محمدی خاطرنشان کرد: بانک‌ها وام‌هایی با شرایط بسیار سخت را در نظر گرفته‌اند که عملاً دریافت و پس از آن نیز بازپرداخت اقساط آن بسیار سخت است تا جایی که در توان تولیدکنندگان نیست.

وی بیان کرد: اگر چرخه اقتصادی خانواده‌ها در روستاها به گردش درآید آن زمان است که چرخه اقتصادی در شهر، شهرستان، استان و کل کشور به حرکت درآید ولی این حرکت نیازمند حمایت مسؤولین امر است.

کارآفرین ورامینی با اشاره به کمبود آب در شهرستان ورامین، تصریح کرد: گیاه کاکتوس گیاه بسیار کم آبی است و با توجه به اینکه هوای شهرستان ورامین نیز گرم و خشک بوده و این هوا برای گیاه کاکتوس بسیار خوشایند است، می‌توان به راحتی تولید این محصول را در روستاها گسترش داد.

این تولید کننده ورامینی خاطرنشان کرد: بیش از ۱۵۰ گونه انواع گیاه کاکتوس در این گلخانه وجود دارد که حدود ۷۰ نوع آن در دست تولید و افزایش است در حالی که در سطح شهرستان ورامین می‌توانیم تمام ۳هزار گونه کاکتوس را تولید کرده و در سطح کشوری و همچنین صادرات به کشورهای دیگر اقدام کنیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *