پایگاه خبری ورامین ما
 • یادداشت
  گزارش
  سیاسی
  صالحین
 • کد خبر : 28597
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۴ بهمن, ۱۳۹۲ - ۱۷:۳۰
 •   

  برجی که مغول ها نتوانستند آن را تخریب کنند

  ارتفاع این برج استوانه ای حدود ۱۲ متر است و قسمتی که استوانه تمام می شود گنبد مخروطی شکل دو پوشه این بنا که سوار بر استوانه است که ارتفاع این گنبد ۵ متر می باشد. به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی ورامین: برج آرامگاهی علاءالدوله یا علاءالدین در واقع از جمله بناهای […]

  ارتفاع این برج استوانه ای حدود ۱۲ متر است و قسمتی که استوانه تمام می شود گنبد مخروطی شکل دو پوشه این بنا که سوار بر استوانه است که ارتفاع این گنبد ۵ متر می باشد.

  به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی ورامین: برج آرامگاهی علاءالدوله یا علاءالدین در واقع از جمله بناهای آرامگاهی است که در دوره مغول و زمان خانان احداث شده است.

  ژاله نیا رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان ورامین پیرامون این برج تاریخی به خبرنگار ما گفت: مسجد جامع، امامزاده یحیی، امام زاده شاه حسین(ع) و یوسف رضا(ع) از لحاظ زمانی و دوره تاریخی خیلی به هم نزدیک هستند؛ مسجد جامع در سال ۷۲۱ هجری قمری، امامزاده یحیی ۷۰۷ ه.ق و برج علاء الدوله در سال ۶۸۸ هجری قمری به عنوان یک بنای یادمانی احداث گردید.

  وی در ادامه گفت: برج علاءالدوله از لحاظ معماری شامل دو قسمت اصلی بدنه استوانه ای شکل با ۳۲ ترک و پشتیبان آجری به صورت ردیف در ضلع بیرونی و دور استوانه است، ضمن اینکه این ترک های آجری هم بحث زیبایی شناسی دارد و هم حالت ستون است و کار پشتیبانی و حمایت از خود بنا را برعهده داشته است.

  ژاله نیا درمورد مشخصات دیگر این بنا عنوان کرد: ارتفاع این برج استوانه ای حدود ۱۲ متر است و قسمتی که استوانه تمام می شود گنبد مخروطی شکل دو پوشه این بنا که سوار بر استوانه است که ارتفاع این گنبد ۵ متر می باشد و راس گنبد تا قسمتی که استوانه متصل می شود مجموعا ۱۷ متر می باشد که گفته می شود این متراژ به نیت تعداد رکعات نماز است.

  رئیس میراث فرهنگی ورامین در ادامه خاطر نشان کرد: یک سرداب در کف آرامگاه وجود دارد که از طریق ضلع جنوبی بنا می توان توسط دو پلکان به آن وارد شد، اما داخل سرداب قبر یا آرامگاهی وجود ندارد و این سرداب توسط باستان شناسان با آجر پوشیده شده است.

  وی در ادامه اذعان کرد: خانم شیبانی یکی از کارشناسان سازمان که برای بنا کار می کنند یک راه دسترسی به گنبد را شناسایی کردند برای اینکه سیستم جریان هوا داخل گنبد باشد و رطوبت و فضولات حیوانی در آن ایجاد نشود اما در این مرمت هایی که ایشان انجام می دادند راه دسترسی به بالای استوانه را مسدود کردند به علت اینکه راهی برای رفت و آمد وجود نداشته باشد که موجب فرسودگی بنا شود.

  ژاله نیا متذکر شد: بر اساس مطالعاتی که تا به امروز صورت پذیرفته است و از طریق تزئیناتی که در خود بنا وجود داشت، در قسمت استوانه و گلویی یک کتیبه کاشی کاری وجود دارد که بخش هایی از آن در زمان های قدیم خوانده شده است و با بررسی که در کتابها و روایات انجام شده، مشخص شد که در واقع در کتیبه علت و سال ساخت و بانی بنا قید شده است.

  وی ادامه داد: احداث برج علاء الدوله در سال ۶۸۸ هجری قمری و بانی بنا که استاد وزیری در کتاب خود از آن یاد کرده است، سید حسین حسینی ورامینی ملقب به علاءالدوله یا علاءالدین است که وی از سادات و جزء بزرگان منطقه و مورد احترام بوده و در عین حال در مناطق ورامین و شهرری حکومت داشته و از والیان منطقه بوده است که پس از مرگ خود این بنا به نام وی به یادمان احداث گردید.

  ژاله نیا دلیل احداث بنا در ورامین را اینگونه عنوان کرد: آن زمانی که بنای علاء الدین در ورامین شکل می گیرد ورامین شهر پر جمعیتی در دوران مغول بوده است که علت آن هم این بود است که خیلی از شهرهای آباد ایران از جمله شهر ری ویران می شود؛ شهرری که جزء مراکز جمعیتی و اقتصادی آن زمان بوده است، در زمان حمله مغول تخریب شده و بسیاری از ساکنان به سمت مناطق اطراف از جمله تهران و ورامین حرکت می کنند و بدین ترتیب جمعیت ورامین در زمان حمله مغول به ری افزایش می یابد.

  وی در ادامه افزود: حاکم و خان مغول هم برای اینکه حاکمیت خود را تثبیت کند نیاز به این بنا دارد، چرا که ایرانیان هنرمند و عالمی که ورود پیدا کردند به دربار ایلخانان در آنها تاثیر گذاشتند و با به دست آوردن اعتبار بناهایی از قبیل مسجد جامع، برج علاء الدوله و آرامگاههای دیگری را احداث کردند و در این حال هم این را نباید نادیده گرفت که نوعی تفکر در خان ها وحاکمان مغول به معنی بت پرستی بوده است که به چیزهایی از قبیل چوب، گیاه و بوته اعتقاد داشتند اما وقتی با ایرانیان آشنا می شوند به مسلمانی روی می آورند که یکی از آنها سلطان اولماکتوراست که اسم اسلامی محمد و یا احمد را انتخاب میکند و او را در تاریخ به نام سلطان محمد خدابنده می شناسیم که وی به مسیحیت و بعد از آن به دین اول خود برمیگردد و این نشان میدهد که آنها اعتقاد درونی قلبی نداشته بلکه تحت تاثیرایرانیان و یا دیگر عالمان قرار گرفتند.

  رئیس میراث فرهنگی ورامین تخریب بنا را شایعه خواند و گفت: هیچکس نمی تواند آن را تخریب کند چرا که یک بنای تاریخی است و ثبت ملی شده است و برای ایران حائز ارزش معماری ویژه ای است، و تخریب آن صحت ندارد؛ چرا که هرسال بنا ارزش مرمتی می گیرد و به صورت مستمر روی آنها کار می شود که اداره میراث فرهنگی دوسال است که بر روی آن کار میکند.

  انتهای پیام/

  برچسب ها : #خبرهای ورامین, , فرمانداری ورامین, شهرداری ورامین, نماینده مردم ورامین , مجلس شورای اسلامی , مترو ورامین ,قطار ورامین , بین الملل #ورامین ما,#میدان میوه و تره بار ورامین
 • تقویم شمسی

  تیر ۱۳۹۷
  ش ی د س چ پ ج
      اردیبهشت »
   12345678910111213141516171819202122232425262728293031