پایگاه خبری ورامین ما
 • یادداشت
  گزارش
  سیاسی
  صالحین
 • کد خبر : 26225
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۳ آذر, ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۶
 •   

  تپه های باستانی با ۳۰۰۰ سال قدمت در منطقه چالتاسیون ورامین + تصویر

  سایت ۱۰ تا ۱۵ هکتاری است ۳۰۰ ساله که شامل دوتپه‌ی مجزا که هر دو مربوط به سه هزار سال پیش می‌باشند در منطقه چالتاسیون ورامین کشف شد. چندی پیش از پیشوا به سمت ورامین در حال حرکت بودیم که فعالیت گروهی از دانشجویان را که در میان زمین های کشاورزی مشغول فعالیت بودند را […]

  سایت ۱۰ تا ۱۵ هکتاری است ۳۰۰ ساله که شامل دوتپه‌ی مجزا که هر دو مربوط به سه هزار سال پیش می‌باشند در منطقه چالتاسیون ورامین کشف شد.

  چندی پیش از پیشوا به سمت ورامین در حال حرکت بودیم که فعالیت گروهی از دانشجویان را که در میان زمین های کشاورزی مشغول فعالیت بودند را دیدیم، وارد جاده خاکی منتهی به تپه ای شدیم که در ابتدای این ورودی گروه‌ی از باستان شناسان در حال فعالیت هستند، با یکی از اعضا که صحبت کردیم نشانی استادشان آقای ضیغمی را می‌دهد، گویا مسئولیت گروه با ایشان است.

  دوباره راه می‌افتیم به یک تپه بزرگ می‌رسیم که اعضای گروه در قسمت‌های مختلف آن و در قالب گروه‌های کوچک‌تر مشغول کار هستند، سراغ آقای ضیغمی را از آنها گرفتیم، بالای تپه را نشانمان دادند، باز هم باید بالاتر می‌رفتیم، تقریبا در قسمت شمالی تپه چند نفر مشغول کار در یک گودال بزرگ هستند، فکر می‌کنم نباید کار چندان راحتی باشد، آن هم با این هم ظرافتی که نیاز دارد، در هوای سرد چالستون، حتماً پشت همه این مشکلات علاقه زیادی وجود دارد این را در صحبت‌های مریم احمدی دانشجوی کارشناسی ارشد باستان‌شناسی نیز می‌بینم.

  کارشناسی مهندسی کامپیوتر خوانده اما گویا علاقه و مطالعاتی که در این زمینه داشته او را به این رشته و این تپه کشانده، مانند کسی که در حال کشف جدیدی هست، با دقت لایه‌های خاک را کنار می‌زند، با این‌که ۵۰ سانتیمتر است که چیزی نیافته اما امیدوار است که درادامه کار به مواردی برخورد کند.

  بالاخره موفق می‌شویم مهندس ضیغمی را ببینیم و سؤالاتمان را بپرسیم

  مهندس ضیغمی مسئول گروه باستان شناسی تپه های چالتاسیون در مورد موقعیت جغرافیایی محل اکتشافات به خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی ورامین ما گفت: این محوطه در بررسی‌های پیشین منطقه به اسم چاله خاکستری ثبت شده است.

  وی ادامه داد: این منطقه در شمال فلات مرکزی محسوب می‌شود، و به واسطه این‌که در مسیر شاهراه‌های مهم ارتباطی کشور بوده است؛ مانند مسیری که از غرب به شرق وصل می‌شود مثل مناطقی که آذربایجان را به فلات مرکزی وصل می‌کند و مسیری که از سمت شرق از جنوب ترکمنستان می‌آید شمال شرق ایران را وصل می‌کند، به فلات مرکزی معروف است.

  ضیغمی خاطر نشان کرد: فلات مرکزی به عنوان شاهراه وصل شده به بین‌النهرین جنوبی و شمالی معروف می باشد که به واسطه جمعیت زیاد و ثروت زیادی که دارند خیلی در معادلات پیش از تاریخ منطقه تأثیرگذار بوده‌اند.

  مسئول این گروه باستان شانسی هدف از این کاوش را دلایل مختلف دانست و اذعان کرد: منظور از این کاوش هم آموزش گروه باستان‌شناسی دانشگاه آزاد پیشوا بود، و هم اینکه لایه نگاری محوطه باستانی چالستون و تعیین عرصه و پیشنهاد حریم آن نیز در دستور کار می باشد.

  ضیغمی خاطر نشان کرد: این محوطه آسیب زیادی دیده ولی در حال حاضر بیشتر آن زیر کشت کشاورزی می باشد، که در حال حاضر یک برجستگی مرکزی کوچک از آن به جا مانده است که حدود هفت هزار متر مربع وسعت لایه های آن می باشد، و برجستگی کوچکی نیز در شرق باقی مانده که توخالی است که یا حفاری‌های قاچاق یا با کشاورزی شسته شده و از بین رفته و فرصت آنچانی هم ندارد.

  وی در مورد قدمت این تپه ها نیز گفت: با توجه به شواهد و اکتشافات به دست آمده، محوطه آسیب دیده تقریباً اوایل هزاره پنجم قبل از میلاد را البته با وقفه‌های مختلف تا هزاره دوم قبل از میلاد شامل می‌شود.

  یک باستان‌شناس برایش مهم است که بتواند لایه‌های فرهنگی را شناسایی کند.

  این استاد باستان شناسی در مورد کشفیات از این تپه های باستانی نیز گفت: در واقع آن ذهنیتی که مردم عادی از کشفیات باستان‌شناسی دارند دقیقاً آن چیزی نیست که ما در نظر می‌گیریم.

  وی ادامه داد: یک باستان‌شناس برایش مهم است که بتواند لایه‌های فرهنگی یک محل یا اثر را شناسایی کند، لایه‌هایی که در پی دوره‌های استقراری شکل می‌گیرند و مردمی که در دوره‌های مختلف زندگی می‌کنند، که برای شکل دادن این لایه‌های مختلف سکونت‌گاه‌هایشان اهمیت زیادی دارد.

  ضیغمی اذعان کرد: وقتی افرادی در یک محل زندگی می‌کنند، حاصل زندگی‌شان زباله‌ها و نهشته‌های استقراری هست که لایه به لایه روی هم جمع می‌شود و در بین آن لایه‌های خاک شواهدی از آن مردمی که آن‌جا زندگی می‌کردند، مثل خرده سفال‌ها و ابزارهایی مورد استفاده آن‌ها، نظیر ابزارهای استخوانی و ابزارهای سنگی به جا می‌ماند که باستان‌شناس این ابزارها و شواهد را به لایه‌ها نسبت می‌دهد و توالی و تأخر این‌ها را با تقدم و تأخرشان مطالعه می‌کند، و در نهایت نیز آن‌ها را هم مقایسه می‌کند تا بتواند اطلاعات جمع کند.

  باستان‌شناسی مطالعه‌ی فرهنگ‌های باستانی و مردم باستان با استفاده از شواهد بر جای مانده از آن‌هاست.

  مسئول اجرای این پروژه باستانی در زمینه همکاران این پروژه باستانی نیز گفت: دانشجویان کارشناسی باستان‌شناسی دانشگاه آزاد پیشوا و دانشجویان کارشناسی ارشد تهران مرکز هستند که با همکاری دارند، و از این طریق هم دوره‌ی آموزشی‌ خود را می‌گذرانند و هم به اهداف پژوهشی ما کمک می‌کنند، و تعدادی از همکاران نیز از  اعضای پژوهشی گروه هستند.

  حجت الله احمدپور کارشناس ارشد باستان‌شناسی نیز در پایان گفت: اینجا یک سایت ۱۰ تا ۱۵ هکتاری است که شامل دوتپه‌ی مجزا که هر دو مربوط به سه هزار سال پیش می‌باشند، البته لازم به ذکر است که تپه‌ای دیگر هم هست که مربوط به عصر مسوسنگ می‌باشد و فعلاً اطلاعات خاصی در مورد اینکه چرا اینقدر پراکنده‌اند پیدا نکرده‌ایم، ولی تمام سعی و تلاش خود را نیز برای کشف هویت آن انجام می دهیم.

  انتهای پیام/

  برچسب ها : #خبرهای ورامین, , فرمانداری ورامین, شهرداری ورامین, نماینده مردم ورامین , مجلس شورای اسلامی , مترو ورامین ,قطار ورامین , بین الملل #ورامین ما,#میدان میوه و تره بار ورامین
 • تقویم شمسی

  تیر ۱۳۹۷
  ش ی د س چ پ ج
      اردیبهشت »
   12345678910111213141516171819202122232425262728293031