پایگاه خبری ورامین ما
 • کد خبر : 69111
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۱
 •   

  «خط آبی» نماد شروع زندگی است/ خاطره شیرین از نمایش ۲۵ سال پیش ایرانیان در آتن

  کارگردان نمایش «خط آبی» از کشور یونان گفت: این خط نماد شروع زندگی است. در این نمایش وانمود کردم که می‌خواهم یک نویسنده شوم و خط آبی سمبل گذران زندگی من بود.   به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ورامین ما: دو شب پایانی جشنواره تئاتر فجر به اجرای نمایش بین‌الملل «خط آبی» به کارگردانی «آنتونیوس […]

  کارگردان نمایش «خط آبی» از کشور یونان گفت: این خط نماد شروع زندگی است. در این نمایش وانمود کردم که می‌خواهم یک نویسنده شوم و خط آبی سمبل گذران زندگی من بود.

   

  به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ورامین ما: دو شب پایانی جشنواره تئاتر فجر به اجرای نمایش بین‌الملل «خط آبی» به کارگردانی «آنتونیوس کوتروپیس» از کشور یونان در تالار حافظ همراه بود.

  این نمایش بدون دیالوگ و با موسیقی خاص و زیبایی همراه بود. اجرای بازیگران نیازمند دیالوگ نبود و تنها با زبان بدن و میزانسن سعی داشتند مفهوم را القا کنند.

  موضوع نمایش درباره خط سیر زندگی یک نویسنده تا لحظه مرگ اوست،‌ ملاقات‌هایی که با افراد مختلف دارد و فعالیت‌هایی که انجام می‌دهد.

  به منظور صحبت درباره این نمایش یونانی و واکاوی وضعیت تئاتر یونان به گفت‌وگو با کوتروپیس کارگردان یونانی این نمایش نشستیم.

  * آیا نخستین بار است که در جشنواره فجر حضور دارید؟

  اولین مرتبه است که در تهران حضور پیدا کردم، خیلی خوشحال هستم که در این جشنواره شرکت کردم، ما سابقه شرکت در جشنواره‌های خارجی زیادی را داشتیم اما در تهران موفق به حضور نشده بودیم و این بار اولی است که در این جشنواره حضور می‌یابیم.

  با وجود سابقه ای که از حضور در کشورهای مختلف اروپایی داشتیم اما برای نخستین باری که این بار به تهران پا گذاشتیم با فرهنگ‌های مختلفی در این کشور آشنا شدیم. برایم خیلی مهم بود که ببینم بازخورد ایرانیان از تئاتر ما یونانیان چگونه است، آیا کار ما را می‌پذیرند یا خیر؟

  این نخستین باری است که من به شرق آسیا سفر کرده‌ام و مردم اینجا را خیلی متفاوت به لحاظ فرهنگی دیدم. ایرانیان در آسیا خیلی با مردم کشورهای اروپایی متفاوت هستند.

  * شما در نمایشتان از عناصر و المان‌های متعددی استفاده کردید اما از همه آنها مهمتر یک طناب یا خط آبی بود، بفرمایید خط آبی که در صحنه از ابتدای کار تا انتها کشیده شده است، نماد چیست؟

  بله درست است، این نمایش با یک خط آبی آغاز می‌شود و با یک خط آبی نیز به پایان رسید، در واقع این خط نماد شروع زندگی است. در این نمایش من وانمود کردم که می‌خواهم یک نویسنده شوم و خط آبی سمبل گذران زندگی من بود، در واقع من در زندگی با آدم‌های مختلف آشنا شدم، چیزهای مختلف دیدم و با فرهنگ‌های مختلف مواجه شدم.

  *حضور نویسنده در این کار چه معنایی داشت؟

  حضور نویسنده سمبلیک است، برای نمایش گردش و گذران طول عمر فرد از ابتدا تا انتها و همانطور که گفتم اتفاقاتی که برای او می‌افتد.

  این فرد در زندگی اتفاقاتی که برایش افتاده از آشنا شدنش با یک دختر و ملاقات‌های دیگری که داشته تا دیگر تجارب و خاطرات را ثبت می‌کند به طوریکه در یک مقطع زندگی می‌تواند روی یک تابلو نقاشی به خوبی نقاشی بکشد و با خط آبی تصویر یک زن و مرد را در ترکیب و همراهی با هم داشته باشد. بنابراین در نهایت این خط آبی وصل کننده گذشته و آینده این فرد محسوب می‌شود.

  * از موسیقی مناسبی برای هر مقطع زندگی این فرد استفاده کردید؟ آیا این موسیقی انتخاب شده از کارهای دیگران بوده یا اینکه خودتان دست به خلق آن زدید؟

  پیش از اینکه ما موسیقی این اثر را بسازیم، موسیقیدان و آهنگساز به تمرین نمایش ما دعوت شد و تمام بخش‌های کار را تماشا کرد، بنابراین او درباره هر بخش تفکر کرد و الهام گرفت و این موسیقی را به طور ارجینال تولید کرد تا اینکه کار به این شکل نهایی رسید.

  *خارج از بحث نمایش شما، با توجه به اینکه کشور یونان به لحاظ فرهنگی و ادب و هنر غنی است امروز با توجه به این گذشته غنی وضعیت تئاتر و هنر یونان به چه صورتی است؟

  در حال حاضر نمایش‌های آتن و کل یونان زیاد هستند تیم‌ها و گروه‌های جوان زیادی مشغول به فعالیت هنری و تئاتری هستند، در سال‌های اخیر تولیدات هنری خیلی زیاد شده است خوشبختانه می‌توان گفت که این روند برای کشور ما امیدوار کننده است که با قاطعیت بگوییم وقتی قشر جوان به فرهنگ و تئاتر و موسیقی وارد می‌شوند خیلی برای آینده این کشور جای خوشحالی دارد.

  *در جشنواره امسال موفق به تماشای نمایش ایرانی شده‌اید؟

  با توجه به اینکه تازه به ایران آمدیم هنوز فرصت تماشای کار پیدا نکردیم اما من یادم می‌آید که ۲۵ سال پیش تجربه تماشای نمایش ایرانی را در آتن داشتم و خاطره آن هنوز در ذهنم یادگاری مانده است.

  یادم می‌آید آن دوره از بخش هنرهای تجسمی بین‌الملل تئاتر ایران، یک گروه ۶ تا ۱۲ سال برای اجرای تئاتر در یک فستیوال کودکانه به آتن دعوت شدند و آنها هم برای ما نمایش اجرا کردند، آنقدر نمایش آنها جالب و زیبا بود که هنوز اجرای کودکانه و شگفت‌انگیزشان برایم جذاب بود و این خیلی مایه تعجب من شد که بچه‌ها با استعداد کار کردند اما متأسفانه به غیر از آن هیچ کار دیگری از ایرانیان تماشا نکرده‌ام.

  این نکته را بگویم که خیلی خوشحال هستم در ایران حضور دارم و این تجربه خیلی خوبی برایم شده است. به عنوان یک هنرمند می‌گویم که خوشحال می‌شوم اگر بتوانم تعامل فرهنگی با ایرانیان داشته باشم.

  *خانم کاترینا بالاموتی از شما می‌پرسم، آیا کار مشترکی در عرصه تئاتر بین ایران و یونان وجود داشته است؟

  من برای بنیاد ارتباطات ایران و یونان فعالیت می‌کنم و می‌دانم که از سال گذشته ما اجرای همکاری با ایرانیان داشتیم، نمایش‌هایی همچون از زیرزمین تا پشت بام افسانه ماهیان و نمایش صور اسرافیل فرزاد امینی در یونان اجرا شد.

  همچنین ۲۲ نفر از ایرانیان نیز تابستان گذشته به آتن آمده و در مدرسه آموزشی تابستانی ما شرکت کردند و آموزش دیدند. من می‌دانم که فرهنگ و هنر شما ایرانیان به ویژه در عرصه فیلم و موسیقی قوی است به همین دلیل خیلی اتفاقات در این همکاری مشترک می‌تواند رخ دهد.

  چند روز پیش ما در جشنواره تئاتر فجر ایران نیز قرارداد مشترکی بین جشنواره ایران و یونان منعقد کردیم، از طریق این قرارداد می‌توانیم تعاملاتمان را گسترش دهیم همینطور ما معتقد هستیم علاوه بر این تعامل فرهنگی می توانیم همکاری‌های بیشتری بین دو کشور داشته باشیم.

  این همکاری و تولید مشترک می‌تواند فرهنگ کشورها را ارتقا دهد. در این ارتباط اتفاقات زیادی می‌تواند رخ دهد، همانطور که در چند سال اخیر اتفاقات جدیدی افتاد و من خیلی خوشحال هستم که مردم ایران و یونان به هم نزدیک هستند به لحاظ فرهنگی، اخلاق و رفتار ما خیلی شبیه به هم هستیم.

  ایران مثل خانه من می‌ماند و من با اینکه کاملا یونانی هستم اما زبان فارسی را خیلی دوست دارم و تلاش می‌کنم آن را یاد بگیرم.

  *نکته پایانی؟

  خبر جدیدی که هنوز کسی از آن اطلاعی ندارد این است که ما تلاش داریم در یونان یک فیلم کوتاه حالت پانوراما از بخش‌های مهم و درباره ایرانیان تهیه کرده و در بیش از ۳۰ شهر یونان تابستان سال آینده نمایش دهیم.

  *ممنون از وقتی که شما و آقای کوتروپیس در اختیارمان گذاشتید.

  انتهای پیام/

  برچسب ها : #خبرهای ورامین, , فرمانداری ورامین, شهرداری ورامین, نماینده مردم ورامین , مجلس شورای اسلامی , مترو ورامین ,قطار ورامین , بین الملل #ورامین ما,#میدان میوه و تره بار ورامین
 • تقویم شمسی

  خرداد ۱۳۹۷
  ش ی د س چ پ ج
      اردیبهشت »
   12345678910111213141516171819202122232425262728293031